Yarışın Başlamasına

V1 Challenge

 ›  V1 Challenge

SEYİRCİ VE HEYECANI SEVEN PİLOTLARIN ŞAMPİYONASI

Türkiye'nin ilk özgün yarış otomobili VOLKICAR, tüm hünerlerini V1 Challenge'ta sergiliyor. Motorsporlarını şehir merkezlerine taşıyan V1 Challenge'ın 2011, 2012 ve 2013 sezonlarında şehir içi yarışları 110.000'den fazla seyircinin önünde gerçekleşti.

Volkan Işık tarafından tasarlanıp üretilen ve gerçek bir yarış otomobili olarak doğan VOLKICAR, Türkiye'de bir benzeri daha yapılmamış bir organizasyonda başrolü oynuyor. V1 Challenge adı verilen yarış organizasyonu hem kuralları hem de şehir merkezlerinde yapılıyor olmasıyla Türkiye motorsporları tarihinde yepyeni bir sayfa açtı. Her sezonu toplam 6 yarıştan oluşan V1 Challenge, ilk yarışını 26 Haziran 2011'de Ankara Hipodrom'da gerçekleştirdi.

V1 Challenge'ta birbirinden rekabetçi 20 pilot birincilik için yarışıyor. Üstelik V1 Challenge'ın, pilotların motivasyonunu artıracak bir özelliği var. Her yarışta ilk üç basamağı elde eden pilotları para ödülü bekliyor. Her yarışta birinci olan pilot 5.000 TL, ikinci olan pilot 2.500 TL ve üçüncü olan pilot da 1.000 TL'lik para ödülü kazanıyor. Volkan Işık, para ödülüyle ilgili olarak "Ödüllendirme sistemi ile sporcuları desteklemek, ödüllendirme sisteminin motorsporlarında oluşmasını ve sonra da gelişmesini sağlamak istiyorum" diyor. Para ödülünün yanı sıra V1 Challenge'ı sezon sonunda birinci olarak bitiren pilot altın, ikinci olan pilot gümüş ve üçüncü olan pilot da bronz kupa kazanıyor.

V1 Challenge'ın birincisini ise 6 yarıştan toplanacak puanlar belirleyecek. Her yarışta, birinci 20, ikinci 17, üçüncü 15, dördüncü 13, beşinci 11, altıncı 9, yedinci 7, sekizinci 5, dokuzuncu 4, onuncu 3, on birinci 2 ve on ikinci de 1 puan alıyor. 6 yarış sonunda en fazla puanı toplayan pilot V1 Challenge birincisi olauyor. Puan eşitliği durumunda en çok birincilik, eşitlik bozulmazsa, ayrıca en çok ikincilik kazanan pilot birinci olarak ilan ediliyor.

V1 Challenge yarışları kendine özgü formatlar ile koşuluyor.Böylece heyecan katsayısı da artmış oluyor.

Türkiye'nin tecrübeli yarış pilotlarıyla hızlı stilleriyle dikkat çeken genç pilotlarını bir araya getiren V1 Challenge'ta her yarışta ünlü bir isim de konuk yarışmacı olarak VOLKICAR'ın koltuğuna oturuyor. Yapıldığı bölgelerde seyrici patlaması yaratan V1 Challenge'ta ayrıca birçok farklı sektörün önde gelen markaları organizasyon ve araç sponsorluğu yapıyor.